Prosinec 2010

Strakapoud velký na našem balkoně

19. prosince 2010 v 14:43 Ptáčci
Strakapoud velký (Dendrocopos major)
Na balkon k nám chodí strakapoud, ale asi má nějaké předsudky proti fotografování.
Přistává na jediném místě na rohu zdi, zásadně v protisvětle, když nesvítí slunce,  a aby byl co nejdál od okna, tedy i od fotoaparátu.
Je nesmírně plachý, často sedí bez pohnutí i 5 minut a jen kroutí hlavičkou ze strany na stranu. Pak drobnými poskoky přehopsá k připravenému loji, ale často se ho ani nedotkne a zase uletí. Ostatní ptáčky na balkoně velkopansky přezírá a připadá mi, že je považuje za jakési ptačí myši či jinou havěť.
Všichni v rodině mají příkaz upozornit mě, když se objeví, ale než se fotoaparát spustí, než ho nastavím, než strakapouda konečně "najdu" v teleobjektivu, je tam jenom zeď a strakapoud je pryč. Já bych řekl, že to jsou samé naschvály.

Na následujícím obrázku se na něho (přesněji na ni) můžete podívat.
I když obrázek není kvalitní, zdá se mi, že odlesk v jeho oku je šibalský a svědčí o tom, že se stále dívá do pokoje, jestli se něco nepohne.
Strakapoud velký

Kos černý na našem balkoně

14. prosince 2010 v 1:11 | Oplatkovi |  Ptáčci
Kos černý (lat. Turdus merula) střeží náš balkon
Na našem balkoně v 5. poschodí se ubytoval kos. Sice u nás nehnízdí, ale balkon hlídá proti všem vetřelcům včetně ostatních kosů, a vyhání dokonce i sýkorky. Jen ke strakapoudovi má respekt, tak ho nechává na pokoji. Ale strakapoud je daleko opatrnější, takže při jakémkoliv náznaku nebezpečí ihned odletí.

Kos černýSlovník SLOVOP On-Line opět funkční!

12. prosince 2010 v 21:16 | Ing. Oldřich Oplatek |  Aktuálně
Po delší odmlce způsobené technickými problémy jsme dnes spustili na nové adrese internetový slovník SLOVOP 2010 ON-LINE

Slovník SLOVOP 2010 ON-LINE je dostupný na našich nových stránkách www.oplateko.cz , které prozatím nejsou funkční, ale doufáme, že se nám je podaří v dohledné době zprovoznit.
adresa www.oplateko.cz nahrazuje naši dřívější adresu www.oplatek.cz, o kterou jsme bohužel nedopatřením přišli. Adresa www.oplatek.cz neobsahuje žádné informace o firmě Oplatek software . V případě zájmu přejděte na adresu www.oplateko.cz .

Úplná adresa odkazu na SLOVOP ON-LINE je:


Kam se poděly stránky www.oplatek.cz?

8. prosince 2010 v 0:15 | Ing. Oplatek |  Aktuálně

Doména oplatek.cz již neobsahuje původní obsah, na který byli naši zákazníci zvyklí. Podrobnější informace o našich původních stránkách www.oplatek.cz jsou uvedeny v článku na novém blogu Kam se poděly stránky www.oplatek.cz?

Původní stránky obnovujeme na stránkách s novou adresou URL www.oplateko.cz.

Pokud jste byli našimi zákazníky a máte zájem o některé z dříve nabízených produktů, můžete nám napsat na emailovou adresu oplateko[zavináč]volny.cz.

Na blogu www.blog.cz/oplateko budeme postupně zveřejňovat informace o nové verzi programu Filatelop 7, který je funkční pod Windows XP/7.